Soutěž o nejvšestrannější dvojici - pravidla stolního tenisu

Soutěž se hraje v hale na dvou stolech. Soutěží dvojice tzn. hrají se pouze čtyřhry. Ve skupině hrají dvojice každá s každou podle rozpisu. Rozhodčím je jeden z hráčů nehrající dvojice – určuje organizátor. Hráči mají vlastní rakety s barevným rozlišením jednotlivých stran, sálové tenisky. Nedoporučujeme trička bílé barvy (není v souladu s pravidly)!

Míčky dodá pořadatel (Double Happiness, 40 mm, bílé barvy).

Hrací systém, bodování

Jednotlivé zápasy se hrají na 2 vítězné sety, resp. na časový limit (bude upřesněno podle počtu soutěžních dvojic ve skupině). Za každý vítězný zápas získává dvojice 3 body, za sehraný, ale prohraný zápas získává dvojice 1 bod, za nesehraný zápas nezískává dvojice žádný bod. Pokud v rámci skupiny získají dvě nebo více dvojic stejný počet bodů, o celkovém umístění ve skupině rozhoduje vzájemný zápas. Dalším kritériem pro určení pořadí je celkový rozdíl vítězných a prohraných setů, příp. míčků.

Před zahájením zápasu

Hráči se mohou rozehrávat po dobu 1 minuty. Před zahájením hry rozhodčí rozlosuje, která dvojice má právo vybrat si stranu nebo zahájit hru servisem.

VlastnĂ­ hra

Hra je zahájena servisem. Hráč nesmí podávat z ruky, ale míček mírně nadhodit. Servis musí být vždy umístěn na protilehlou čtvrtinu stolu (křížem). Hráči se střídají v odehrání míče na stranu soupeře. Dvojice získává bod, pokud jeden z hráčů na straně soupeře neodehraje míček, zahraje do sítě nebo mimo stůl. Každý hráč má vždy 2 servisy. Po ukončení druhého míče si vymění pozici se svým spoluhráčem a začíná servírovat hráč soupeře, který dosud servis přijímal. Po dvou jeho servisech se situace opakuje (soupeři si vymění místa a servis přechází na druhou stranu na hráče, který dosud servis přijímal).

Sety, střídání stran

Set je ukončen, pokud jedna strana dosáhne počet 11 bodů a rozdíl je minimálně 2 body. Za stavu 10:10 hra pokračuje tak, že se servisy střídají po jednom míčku a to do doby dosažení rozdílu 2 bodů. Druhý set zahajuje strana, která 1. set zahajovala příjmem servisu. Soupeři se postaví tak, aby od servírujícího hráče v druhém setu přijímal druhý hráč (to je ten, který v prvním setu od něj servis nepřijímal). Pokud se hraje na 2 vítězné sety: za stavu 1:1 na sety se v rozhodujícím 3. setu mění strany. Za stavu, kdy jedna strana dosáhla 5 bodů, se střídají strany i postavení hráčů (stejně jako po ukončení 1. setu). I tento 3. set se hraje do 11 bodů s min. rozdílem 2 míčků.